Siirry suoraan sisältöön

Näin saneeraustyö etenee seuraavan kahden viikon aikana

Kuvituskuva.

Koko Pitäjänmäen aluesaneerauksen työmaa-aikataulun löydät etusivultamme. Aikataulua on nyt entistä helpompi lukea, sillä tarkemmat katualueet on merkitty katunumeroittain. Myös työvaiheet voi erottaa erivärisistä palkeista. Lataa aikataulu etusivulta tai katso tästä.

Seuraavien viikkojen aikana työt etenevät seuraavasti:

  • Korsutie: Ennallistamistyöt etenevät alueella vaiheittain. Korsutiellä tehdään kadun pohjatöitä sekä pohja-asfalttia. Asfaltoinnin jälkeen alkavat reunakivityöt.
  • Mottitie: Sähköputkitustyöt ovat valmistuneet. Tien pinta on tasoitettu höyläämällä, ja asfaltointia aloitetaan viikon 17 aikana.
  • Partiotie: Sähköputkitustyö on valmistunut. Ennallistamistyöt jatkuvat reunakivien asennuksella ja pohja-asfaltin teolla.
  • Viinenkuja: Putkilinjan painumakorjaukseen liittyvät työt katualueen ulkopuolella ovat valmistuneet ja kaivanto suljettu. Myös kadun kuivatuksen parannukset ovat valmistuneet. Ennallistamistyöt alkavat toukokuun aikana.
  • Kokkokalliontie: Saneeraustyö etenee liitoksien teolla. Työ jatkuu toukokuun alkupuolelle, minkä jälkeen katualue ennallistetaan.
  • Piispantie: Tiealueen kaivuutyö on valmis. Kaivuita jatketaan vielä katualueen ulkopuolella.
  • Konalantie: Saneeraustyö on käynnissä ja etenee Pitäjänmäenpolun kevyen liikenteen sillan tuntumasta kaupan edustalle. Kaivannon kohdalle jäävä bussipysäkki on siirtynyt 14.4. alkaen väliaikaisesti hieman taaksepäin bussin kulkusuuntaan nähden. Katso pysäkin uusi paikka tarkemmin: https://pitajanmaenputkisaneeraus.fi/bussipysakki-konalantiella-on-siirretty-kaivuutyon-ajaksi/
  • Knuutintie: Runkojohtojen saneeraus on käynnissä. Kaivannon kautta uusitaan putkilinjat noin 100 metrin katuosuudella. Alueelle on asennettu väliaikaisia vesijohtoja vedenjakelun turvaamiseksi.
  • Henrikinkuja: Runkoputkien saneeraustyö katualueella aloitetaan toukokuun puolella.
  • Kyläkirkontien, Rikhard Nymanin tien ja Joulutähdentien alueet: Väliaikaista vesijohtoverkkoa asennetaan ja vesihuollon saneeraustyöt alkavat sujutuksella Kyläkirkontieltä ja Rikhard Nymanin tieltä.
  • Henrikintie-Kokkopolku-alue: Sujutustöitä aloitetaan toukokuussa Kokkokalliontien kaivuun valmistuttua.
  • Pitäjänmäentie: Kaivuutyöt katualueella ovat käynnistyneet.
  • Ennallistamistyöt etenevät alueen kaduilla vaiheittain. Katujen pohjatöiden teko, asfaltoinnit sekä reunakivien asennukset ovat käynnissä.
  • Tonttijohtojen saneeraukset etenevät alueilla 1, 3 ja 4. Tonttijohtotöiden ajankohdista ja muista yksityiskohdista olemme ennakkoon yhteydessä kiinteistöjen omistajiin.